Atina’da düzenlenen AB Akdeniz Ülkeleri Bakanlar Zirvesi’ne katılan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulides, zirve sonunda açıklamalarda bulundu, Türkiye’nin Kıbrıs konusunda baskıcı ve kışkırtıcı söylemlerinin Doğu Akdeniz bölgesinde istikrar ve iş birliğini baltaladığını söyledi.

Hristodoulides’in konuşmalarından başlıklar:
 
Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde yasa dışı faaliyetlerin başlayacağı ve Mağusa'nın kapalı bölgesinde yeni oldubittilerin oluşturulacağı tehdidiyle Avrupa Birliği'ne (AB) üye bir devlete karşı provokatif bir söylemde bulunduğunu maalesef gözlemledik. . .

Bu faaliyetler bölgedeki istikrarı ve işbirliğini baltalamakta ve Kıbrıs sorununa sadece AB ilke ve değerlerinden sapan, üzerinde anlaşılan çerçevede bir tür zorunlu çözüm getirmeyi amaçlamaktadır.

Ancak bu tamamen Kıbrıs halkının, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin çoğunluğunun isteklerine aykırıdır.

AB-Türkiye ilişkilerinin geleceğine ilişkin gelecekteki müzakerelerin bir parçası olarak da gerçekleştirilecek olan Avrupa Konseyi toplantısında yukarıda belirtilen konular incelenecektir. Mesajınızın iletilmesini umuyoruz."

Zirvede pandemi ve bu konuda AB üyeleriyle işbirliği gibi konuların da ele alındığını belirten Christodoulides, Ekonomilerin daha sürdürülebilir olması, başa çıkabilmesi için Kurtarma ve İstikrar Sisteminin AB üye ülkelerini desteklemede ana araç olduğunu söyledi. Salgının sorunlarıyla daha iyi, güncel gerçeklere karşı daha dirençli ve rekabetçi olabileceğini ifade etti.

Son olarak, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Zirve'de ana konu olarak ele alınan göç konusuna değindi; Tüm tarafların, Avrupa Birliği üyesi Akdeniz ülkelerinin karşılaştığı büyük göç akışlarına orantılı çözümler bulma ve Yeni Göç ve Sığınma Anlaşması'nı sorumluluk ve dayanışma ilkeleri arasında dengeleme konusunda hemfikir olduğunu belirtti.
Christodoulides, son yıllarda bazı ülkelerin insanların acılarını istismar ederek ve bunu sistematik olarak araçsallaştırarak durumu daha da kötüleştirmeleri ve ayrıca Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Geri Kabul Anlaşması da dahil olmak üzere Kıbrıs'a karşı sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirme taahhüdü nedeniyle, ve işbirliği yapmak. Bunu reddederek, benzersiz göç akışlarındaki artışı kontrol etmek için çağrılar yaptığını hatırlattı.
Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, zirvede yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları doğrultusunda iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelinde bir çözüm bulma konusundaki güçlü kararlılığını yineledi. Avrupa müktesebatı.
Kıbrıs konusunda iki devletli çözüm müzakeresi yapılamayacağına işaret eden Miçotakis, "Ne Kıbrıs, ne garantör ülke olarak Yunanistan ne de herhangi bir AB üyesi ülke tarafından iki devletli bir çözüm hiçbir koşulda müzakere edilemez. . Çünkü bu Avrupa müktesebatının ihlalidir” dedi.
Miçotakis, Pazartesi günkü NATO Zirvesi sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin olarak, Mart 2021'deki Konsey Kararları metninde yer alan sözleri kullanarak ülkesinin kademeli, orantılı ve ikili bir pozitif gündeme açık olduğunu vurguladı.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Miltiadis Varvitsiotis, Zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz'de tansiyonu düşük tutarak ve uluslararası hukuka saygı duyarak güvenlik ve istikrarı güçlendirmenin önemine dikkat çekti.
Varvitsiotis, “Türkiye ile ilişkilerimizin temeli bu olmalıdır. Kıbrıs ile dayanışmamız her zamankinden daha güçlü ve ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi, Kıbrıs sorununa siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelinde kapsamlı ve uygulanabilir bir çözüm bulmaya kararlıyız. ”