Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı Şentop’u ziyaret eden Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi heyeti Kızılay Genel Başkanı Kınık ile de bir araya gelerek göçmenlere yönelik yapılan yardımlar hakkında görüştü.

 Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Başkanı Margareta Cederfelt ve beraberindeki heyet Türkiye ziyareti sırasında Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile de istişarede bulundu. Afgan mültecilerin ülkelerine gönüllü olarak geri dönmelerini teşvik etmek amacıyla uygulamaya konulan Afganistan’a Gönüllü Geri Dönüş Projesi ile kış koşullarının zor durumda bıraktığı Afgan halkına Pakistan üzerinden gönderilen insani yardımlardan bahseden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, gerek Türkiye’deki Suriyeli misafirlere ve Suriye içindeki ihtiyaç sahiplerine gerekse Kızılay Delegasyonlarının bulunduğu ülkelerdeki göçmenlere yönelik yürütülen yardımları anlattı. 

Kızılay’ın 153 yıllık tecrübesiyle dünyanın her noktasında varlığını sürdürdüğünü belirten Genel Başkan Kınık, “Afganistan’da Geçici Hükümet kuruluncaya kadar Kızılay oradaki delegasyonu aracılığıyla Afgan halkına yardımlarını ulaştırıyordu. Ardından Geçici Hükümet kurulduktan sonra kış koşullarının zor durumda bıraktığı Afgan halkı için Kızılay ile iletişime geçti. Ne tür insani yardım ihtiyaçlarının bulunduğuna ilişkin bir görüşme gerçekleştirdik. İhtiyaç tespitinin ardından Pakistan üzerinden karayolu ile insani yardım TIR’larımızı gönderdik. Ayrıca Gönüllü Geri Dönüş Projemiz kapsamında Afgan halkına kendi iş yerlerini açma imkânı vererek ekonomik özgürlüklerini kazanmalarına yardımcı oluyoruz” dedi.

 
Hibya Haber Ajansı