Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, KIB-TEK'in 220 bin tonluk yakıt alım ihalesinin kimsenin talebi olmadan uzatıldığını ve ihalenin TPIC’ten alım yapmak için ertelendiğini işaret eden Kaptan Ulus Göker’in ardından iddialara yanıt vermek için KTV’de Hasan Hastürer’in programına bağlandı.

“4 FİRMA ERTELEME TALEP ETTİ”

İhalenin 14 Haziran Perşembe günü neticelenmesi gerektiğini ancak ihaleye katılan 4 firmanın Merkez İhale Komisyonu’na başvurarak, orjinal evrakları yetiştiremeyecekleri gerekçesi ile 10 günlük erteleme istediklerini açıkladı.

 “Merkezi İhale Komisyonu’nun, ‘4 firma yasal sürede talepte bulundu, ihaleyi 24 Haziran’a erteliyoruz’ açıklamasını yapmak yerine ‘Neden Kıb-Tek’in talebi ile ertelendi’ denildi?” sorusuna yanıt veren Arıklı, “Kıb-Tek kabul etmeyip, ihalenin neticelendirilmesini isteseydi, erteleme talebinde bulunan kişilerin mahkemeye gitmesine zemin hazırlanmış olurdu” dedi.

“ÜLKEYİ KARANLIĞA BOĞMAMAK İÇİN İHALE 10 GÜN ERTELENDİ”

Akaryakıtta eksiklik olmaması ve 10 günlük erteleme süresinin kaldırılabileceğini dile getiren Arıklı, “Daha sonra ara emri alınırsa, aylarca sürecek bir sıkıntı ile baş başa geliriz ve ülkeyi karanlığa boğarız’ gerekçesi ile ihale 10 gün ertelendi” ifadelerini kullandı.

İhalenin ertelenmesi ile ilgili ranttan vazgeçmek istemeyen bir grubun, TPIC ile ilgili hikayeler ürettiğini işaret eden Arıklı, “38.8 dolarlık ihale kazanılmışken, ben iptal ettim. Fiyatın ne kadar aşağı düşebileceğini hep beraber göreceğiz” dedi.

“BİRTAKIM ÇEVRELER MASAL UYDURUYOR”

Yakıtın menşei ve taşıma opsiyonunun şartnameden kaldırılması ve menşei bilinmeyen yakıtın sisteme dahil olma tehlikesi ile ilgili gelen soruya ise Arıklı, “Yakıt menşei ve taşıma opsiyonu teknik şartnameden kaldırılıp, ihale şartnamesine konulmuştu. Malum çevrelerin sırf ihalede birtakım şeyler dönüyor diye uydurdukları masallar işte...” yanıtını verdi.

Kıbrıs Postası