Merkez Bankası’nın müdahale eşiğindeki perspektifini ve hangi düşünceyle aksiyonları gerçekleştirdiğini bu noktada analiz etmek zordur. Daha önceki müdahaleleri baz alarak, bugün sabah görülen kur seviyeleri ve oynaklık derecesi nedeniyle yeni bir müdahale olmasını bekliyorduk. Burada anlaşılması gereken şu: Cuma günkü müdahale gibi kur düştüğü yerlerden yeni yükselişi fazlasıyla gerçekleştiriyor ve müdahale bittikten sonra genelde kuru önceki seviyelerin de üzerinde görüyoruz. Haliyle, piyasalardaki hareketin ana saikini analiz etmek ve liraya değer kaybettiren asıl faktörleri nötralize etmek gerektiğine inanıyoruz. Güncel gerçekleşen USDTRY hareketinin de faizle direkt bir ilişkisi bulunmaktadır. Perşembe günü gerçekleşecek TCMB toplantısından yeni bir faiz indirimi gelecek olması fiyatlanıyor ve oluşan ekonomik dengesizliklerin şu anda politika dönüşümü açısından bir ölçüt olmadığı sinyalini alıyoruz.

Rezervlerin yeterliliği konusunda; Merkez Bankası’nın ciddi bir kullanılabilir rezervi yok ve en yalın net rezerv pozisyonu itibariyle şu anda ekside. Dolayısıyla, konvansiyonel olmayan noktadan piyasaya sürekli müdahale gelecekse bile, net bir etkisinin olacağını düşünmüyoruz. Merkez Bankası’nın müdahalelerinin gün içi etkisi bittikten sonra, nihayetinde kurun yukarı hareketi ana düzlemde muhtemelen devam edecek ve piyasa Perşembe günkü faiz kararını ölçü alacaktır. Yeni bir faiz indirimi ve faiz indirimlerinin devam etmesi, en azından, bugün Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Nureddin Nebati’nin “faiz indirimlerine devam edeceğiz” şeklindeki açıklaması, bunu gösteriyor.

Normal şartlar altında, geleneksel para politikası ve ekonomi yaklaşımı politika sıkılaştırmasını gerektiriyor olsa da, yeni ekonomi perspektifi noktasında hükümetin talebinin ve hedefinin bu olmadığını gözlemliyoruz. Dolayısıyla, “faiz indirimleri” söyleminin geri çevrilmesi veya politikada U dönüşü gibi bir aksiyonu yakın günlerde beklemiyoruz. Bu bağlamda, ekonomi yönetimi özellikle ihracat artışı ve cari dengenin istikrara kavuşturulması perspektifi çerçevesindeki etkileri gözlemlemek isteyecektir, bu da yılın ilk aylarında bir faiz artırımı olma olasılığını masadan kaldırmaktadır. Bu süre içinde USDTRY kurunun gidebileceği seviyeleri öngörebilmek zor.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı