NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi sonrası açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Baltık bölgesinden Karadeniz'e kadar varlığımızı artıracağız. Rusya'ya yaptırımlar uygulamaya devam edeceğiz. Daha fazla teçhizat ve havadan da daha fazla savaş uçağıyla savunmamızı güçlendireceğiz. Denizde de savaş gemileri kalıcı olarak bölgede görev yapacak. Siber savunmamızı da güçlendireceğiz. Liderler caydırıcılığı artırma konusunda anlaştı.

Savunma desteğini ve savunmamızı artıracağız. Büyük miktarda finansal ve insani yardımlarda bulunacağız. Ukrayna biyolojik tehditlere karşı savunma elipleri karşılayacağız. Elimizden gelen her şeyi yaparak Ukrayna'ya destek olmayı sürdümede kararlıyız.

Ukrayna sınırlarına taşmaması gerekiyor. Bu konuda müttefikler Rusya'nın baskısı konusunda Gürcistan, Bosna Hersek gibi ortaklarımıza da destek olmaya anlaştık.

Bugün liderler Çin'e bir çağrıda bulundular, Çin'in yardımda ve destekte bulunmaması konusunda. Rusya'ya işgale son vermesi çağrısında bulunuyoruz. Barışçıl çözüm için Çin nüfuzunu kullanmalı. Güvenlik bedavaya  gelmiyor. Bu sebebple liderler savunma konusunda yatırımlarını artırma konusunda anlaştı. 

NATO'nun caydırıcılığı ve savunmasını artırıyoruz. Putin'in Ukrayna'yı işgali bizim güvenlik ve uzun vadeli gerçekliği tamamen değiştirmiştir. NATO'da uzun vadeli yanıt verecek. 

NATO müttefilleri tabiki enerji konularında da iş birliği yapıyorlar. Kimyasal ve nükleer tehdide karşı yardım yapılacak. Bu çatışmanın Ukrayna sınırlarını aşarak topkeyün bir yavaşa dönüşmemesini istiyoruz. Ukrayna'ya asker yollamak Rusya'yla savaşa girmek demektir çünkü.

Zelenski'nin ifadelerini çok dikkatli bir şekilde dinledik. Taleplerinide dinledik. NATO müttefikleri büyük bir yardımda bulunuyor. Savunma sistemleride kendilerine sağlıyoruz."
Hibya Haber Ajansı