CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, şu ifadeleri kullandı:

CHP Sözcüsü Öztrak, Ayasofya’da Atatürk’ün lanetlendiğini, bu suç işlenirken orada bulunan devlet ricalinin sessiz kaldığını belirterek, “Tarihi, ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen meczuplardan öğrenenler, elbette milletinin tarihine de, milli mücadeleye de, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne de, bu devletin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e de böyle eğri bakar. Ama şunu herkes bilsin. Aziz milletimizin vicdanı çok güçlüdür. Tüm bu eğrileri, hain ve gafilleri mahkûm eder. Ezip geçer” diye konuştu. 

Hükümetin milleti, bir suç örgütü elebaşının açıklamalarına mahkum ettiğini ifade eden Öztrak, “Enis Berberoğlu davasıyla ilgili dosyanın üzerindeki gizlilik kararını derhal kaldırın. Kaldırın da gerçeklerin ne olduğunu milletimiz bir görsün” dedi.

TÜİK tarafından açıklanan yılın ilk üç ayına ait büyüme rakamlarını da değerlendiren Öztrak, “Bu yılın ilk üç ayı ile geçen yılın aynı dönemi arasında, gerçekten işsiz olan yurttaşlarımızın sayısı, 2 milyon 520 bin kişi artmış, 10 milyonun üzerinde vatandaşımız işsiz. Ama ekonomi bu dönemde yüzde 7 büyümüş. Rakamlara bakınca da durum, Erzurumlu esnafın fıkrasına benziyor. Rakamlara bakıyorsunuz hac farz olmuş. Ama cüzdana bakıyorsunuz, zekata muhtaç” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez’de MYK gündemine dair düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:


Sözlerime başlarken, bu hafta sonu Ağrı’da süren bölücü terörle mücadele operasyonunda şehit olan Jandarma Uzman Çavuşumuz Hüseyin Keleş’e Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum. Merkez Yönetim Kurulu toplantımız devam ediyor. Bugün toplantı gündemimizde, hükümetin yönetemediği “buhran”, ve bu buhranı aşmak için yapılacaklar vardı. Dün Anadolu Efes basketbolda, Avrupa Ligi’nde, Barcelona’yı yenerek şampiyon oldu. Sporcularımızı, teknik ve idari heyeti, hepimizi gururlandıran bu büyük başarıları nedeniyle kutluyoruz.

Atatürk'e devlet ricalinin önünde hareket edildi

Hafta sonu, İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümünü kutladık. İstanbul’u Fatih Sultan Mehmet Han aldı. Emperyalistlerin işgalinden de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk kurtardı. Biz her iki atamızla da gurur duyuyoruz. Her ikisini de rahmetle, sevgiyle, saygıyla anıyoruz. Ama dün Ayasofya Camii’nde devlet ricalinin önünde, bir defa daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okunmasını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Kibir, şımarıklık, hazımsızlık ve yalan kutsal mekan Ayasofya’yı adeta mesken tutmaya başladı. Bir emekli imam bu defa, Atatürk’e lanet okumaya cüret etti. O sözleri söylediği Ayasofya’yı, İstanbul’u, Rize’yi ve tüm memleketi emperyalistlerin işgalinden kurtaranın, onların çizmelerinin altından kurtaranın Mustafa Kemal Atatürk olduğunu unuttu cehaletini sergiledi.

İmamın yaptığı suçtur

İmamın yaptığı suçtur, büyük büyük bir rezalettir. Ama buna, orada oturan devlet ricalinin sessiz kalması da çok daha büyük bir rezalettir. Tarihini bilmeyen kendini bilmez. Bu imam müsveddesine ve ona sessiz kalan devlet ricaline soruyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, bugün Ayasofya’da, Sultanahmet’te, Süleymaniye’de ecdadın mukaddes emanetleri üzerinde, hak iddia edebilir miydiniz? Bu camilerimizde Kuran-ı Kerim tilaveti icra edebilir miydiniz? Aklı, izanı ve azcık vicdanı olan bunun cevabını bilir. Bugün Kudüs’te, Mescidi Aksa’da yaşananlara bir bakın. Bu topraklarda bugün böyle bir zül yaşamıyorsak, bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz.  

Aziz milletimiz bu gafilleeri ezip geçer

Tarihi, “Keşke Yunan galip gelseydi” diyen, meczuplardan öğrenenler, elbette milletinin tarihine de, milli mücadeleye de, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne de, bu devletin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e de böyle eğri bakar. Ama şunu herkes bilsin. Aziz milletimizin vicdanı çok güçlüdür. Tüm bu eğrileri, hain ve gafilleri mahkûm eder. Ezip geçer. Tarihimizde “Kuvayımilliyecilerin katli vaciptir” diye, fetva veren Sarayın Şeyhülislamı Dürrizade varsa, o fetvayı yırtıp atan, “Her kim ki Mustafa Kemal ve Kuvayımilliye aleyhine fetva verip düşmanlık yapar, bilin ki onların damarlarında kâfir kanı akar” diyen, milletin kahramanı, Sütçü İmam da vardır.

Rezalet çocuklarını, torunlarını dekor yapana da yazıklar olsun

Kininin, nefretinin esiri olmuş, zavallı bir zihniyete, bu ülkenin çocuklarının tertemiz zihinlerinin emanet edilmesi de ayrı bir ibret vesilesidir. Nasıl emanet edebiliyorsunuz? Milletimiz o gün o camide olan devlet ricalinin nasıl sustuğunu gördü. Bu rezalete, çocuklarının, torunlarının dekor edilmesine göz yuman, buna da sessiz kalanlara yazıklar olsun. Ne güzel demiş Yunus Emre; “Bir kez gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil, yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil.” Hak, hukuk tanımayan, izan yoksunu bu kibre düşmüşlere, milletimiz elbette hakkını helal etmeyecektir.

Suç duyurusunda bulunduk, savcılar harekete geçmeli

Grup başkanvekilimiz bu şahıs hakkında, suç duyurusunda bulunmuştur. Ayrıca bizim burada yaptığımız konuşma üzerine savcılar böyle bir suçla ilgili olarak resen harekete geçmelidir. Son olarak bu konuda şunu söyleyeyim; bu olup bitene sessiz kalanlara, gizli gizli alkış tutanlara, milleti bölenleri ve bundan siyasi medet umanlara, milletimizin notunu verdiğini; ve bunlara önce seçim sandığına, ardından da tarihin çöplüğüne gömeceğinden en ufak bir tereddüdümüzde yoktur.