Geçtiğimiz haftalarda Rusya - Ukrayna geriliminin iyice ayyuka çıkması sonrası, iki ülke arasındaki açıklamalar yakından takip edilmişti. Açıklamalara ABD ve NATO'nun da müdahil olmasıyla endişeler iyice artmıştı.
ABD basınında Rusya'nın Ukrayna'ya geçen hafta gireceğine dair haberlerin ardından, NATO Genel Sekreterinin de Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmek için bahane aradığını dile getirmesi risk iştahını piyasalarda düşürmüştü.
Rusya Devlet Başkanı Putin'in savaş istemeyip, batılı ülkelerle müzakerelere devam edeceğini söylemesi kısa süreli piyasaları rahatlatsa da Rusya'nın Ukrayna'nın doğu köyüne ateş açtığı haberleri piyasalara bomba gibi düşmüştü.
Son olarak Putin'in Donetsk ve Luhansk'ı tanıdığını açıklayıp, buna ilişkin kararname imzalaması ile başta AB ve ABD olmak üzere Rusya'ya yaptırımlar açıklanmış, ancak bu yaptırımların beklentiler kadar büyük olmaması ile bir nebze de olsa risk iştahı artmıştı. Bu haber akışları ile birlikte riskli varlıklardan çıkışlar hızlanıp, güvenli limanlara geçişler artarak devam etmişti.
Bugün ise Rusya'nın Ukrayna'ya askeri operasyon başlatması, Ukrayna'nın şehirlerinden patlama sesleri geldiği haber merkezlerine yansımasıyla, Ukrayna sıkı yönetim ilan ettiğini duyurdu. İşgalin başlaması ile birlikte ABD Başkanı Biden Rusya'ya sert yaptırımlar uygulayacağını ve G7 ile birlikte müttefiklerin de bu yaptırımları yapacağını belirtmişti. ABD Başkanı Biden'ın yaptırımları bugün açıkalması bekleniyor.
NATO Büyükelçileri bugün olağanüstü toplanacakken, AB Maliye Bakanları da yarın Ukrayna'daki durumu görüşmek üzere toplanacak.
An itibariyle riskli varlıklardaki çıkış hızlanıp, güvenli limanlara geçişler artarak devam ediyor. Rusya operasyonu sonrası değerli metal piyasalarında altın %2, gümüş %2, paladyum %3,5, platin %1,5 değer kazandı.
Brent petrol fiyatlamaları ise gerginlikle 100 doların üstünde. Brent %6,2, ABD tipi petrol %5,9, Avrupa Doğal Gazı ise %26 yükselmiş durumda.
Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı