Semra Polat, Hibya Haber Ajansı ve Sivil Düşünce Haber Portalı ortak yayınına Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri İbrahim Taşder'i konuk etti. Doğubayazıt İshak Paşa Sarayı'nda canlı olarak yayınlanan programda Taşdemir, SERKA' nın amaç ve faaliyetlerini anlattı. 

İshak Paşa Sarayı'nın Ağrı için önemli bir kültür ve turizm merkezi haline getirilmesi gerekirken az sayıda turistin ziyaret ettiği bir mekan olduğuna dikkat çekilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bölgeyi turizm merkezi haline getirecek projeleri hayata geçirmesi gerektiği yönünde çağrıda bulunuldu. 

"MÜZE YAPILDI" 

İbrahim Taşdemir, "Ağrı'da bir müzemiz yoktu. Büyük bir alim olan Ahmed-i Hani Hazretlerinin medresesinin yanında Ağrı' nın geleneksel yaşantısını yansıtan bir müzeyi hayata geçirdik. Müzede Ağrı'nın geleneksel ve kültürel dokusunu yansıtan eşyalarla birlikte mumyadan yapılmış heykellerle yansıttık." ifadelerini kullandı.

" KARS'A LOJİSTİK MERKEZİ KURULDU"

Kars'ta lojistik merkezinin hayata geçirildiğini söyleyen Taşdemir, "Lojiktik merkezini Kars'ta oluşturduk. Çocukların diş bakımını yapmak üzere bir otobüs oluşturduk. Bu otobüs köylere giderek diş sağlığı taraması yapacak" diyerek kadınlara yönelik ise, "Kadın sağlığını da dikkate alarak kadın hastalıklarının tespiti için sağlık seferberliği başlattık. Kars'ta kadınlara özel oluşturulan araçla sağlık taraması yapılacak" dedi.

DEMİRYOLU HATTI İLE SERHAT BÖLGESİNDEKİ TİCARET CANLANACAK

Taşdemir, Horasan, Gürbulak, Ağrı tren hattıyla ilgili fizibilitenin yapıldığını ve Çin' den Londra'ya kadar uzanan eski İpek Yolu güzergahının demiryolu ile bağlanacağını vurguladı. Bu sayede, gemi yoku ile 45 günde Çin'e ulaştırılan ticari malzemelerin tren hattı ile birlikte bu sürenin 10 güne indiğini belirtti.