Zafer Partisi Türk Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sultan Neslihan Seven, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Seven açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Türk Dünyası Başkanlığı olarak ilk yüz yüze toplantımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. İlk toplantı itibariyle öncelikli, kısa ve uzun vadeli çalışma programımızı belirledik. Maddeler halinde özeti şu şekildedir:

Uygur Türkleri Suriye üzerinden Afganistan Çin sınırındaki Wakhan/Wahan Koridoru bölgesine yerleştirilmiştir. Bu bölge üzerinde Taliban Örgütü ve Çin Hükûmeti maden işletmesi hususunda görüşmelere başladığında ve Çin’in Taliban’a yardım vaatleri söz konusu olduğunda bu bölgedeki Uygur Türklerinin can güvenliği tehlikeye girmiştir. Bu meselenin araştırılması, bölgedeki güvenlik alanlarının belirlenmesi ve kamuoyunun bu hususta bilgilendirilmesine karar verilmiştir.

Yine Afganistan’da bulunan Hazara Türkleri, Şii olmaları hasebiyle devamlı Taliban’ın hedefleri arasında olmuştur. Hükûmette Hazara Türklerini temsil eden bir heyet yoktur, siyasi olarak tanıma işlemi gerçekleştirilmemiştir. Bir iç sorun olarak görülen Hazara Türkleri, temsil yetkileri ellerinden alınması bir yana yardım talebinde bulunma ve diyalog kurma haklarına bile sahip değildir. Taliban yönetiminde Hazara Türklerinin hayat haklarına da kastedilmiştir. Bu yönetim döneminde Hazara Türkleri katliamı alenen başlamıştır. Acilen tepki verilmesi ve tedbir alınması gereken bir husus olan Hazara Türkleri meselesi kamuoyu karşısında tüm ayrıntılarıyla paylaşılmalıdır.

Suriye’de sıcak çatışma bölgesinde 3000 civarında Uygur Türkünün YPG ve PKK kamplarında alıkonulduğu ve askeri eğitime tabi tutulduğu bilinmektedir. Esir alınan ve örgüt amaçlarınca kullanılmaya çalışılan Türklerin salahiyeti tesis edilmeli ve sürekliliği korunmalıdır.

Zafer Partisi Türk Dünyası Başkanlığı olarak belirlenen noktalarda çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Çalışma alanımızın büyük bir tarihi ve coğrafyayı kapsadığını biliyor ve bunun bilinciyle yola çıkıyoruz. Türkiye, Türk Dünyası’ndan haberdar olacaktır!"


Hibya Haber Ajansı