BM Genel Kurulu'nun acil yüz yüze toplantısında konuşan Prens Faysal bin Farhan, İsrail ile Filistin arasında tırmanan durumun "zorla toprak ediniminin kabul edilemezliğini öngören ve uluslararası barış, güvenlik ve istikrara yönelik her türlü tehdidi yasaklayan BM tüzüğünü" ihlal ettiğini söyledi.
Prens Faysal, bunun aynı zamanda iki devletli çözüm şansını baltaladığını, şiddet ve aşırıcılığı teşvik ettiğini ve bölgede barış ve istikrar sağlamak için tüm uluslararası çabaları torpillediğini söyledi.
İslam İş birliği Teşkilatı üyelerinin "İsrail'in Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarını işgale devam etmesi ve yerleşim birimleri inşa ederek, Filistinlilere ait mülkleri yıkarak, genişleme duvarı inşa ederek, Filistin topraklarına, evlerine ve mülklerine el koyma, Filistinlileri evlerinden ve topraklarından zorla tahliye etme ve yerinden etme yoluyla işgalci rejimi kurmaya devam etmelerini" reddettiğini ve kınadığını da sözlerine ekledi.
Filistin Dışişleri Bakanı Riad El Malki, İsrail'i Filistinli ailelere karşı "soykırım" yapmakla suçladı ve uluslararası toplumu özgürlükleri güvence altına alınana kadar Filistin halkını korumaya çağırdı.
El Malki, "dünyadaki her ülkenin barış, adalet ve özgürlüğün hakim olmasını sağlamakla ilgili sorumluluğu olduğunu" vurguladı.
Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Ahmad Nasser Al-Mohammed Al-Sabah, Filistinlileri hakları için verdikleri mücadeledeki azimlerinden dolayı kutladı. Bakan, Kuveyt'in İsrail'in işlediği tüm suçları, yerleşim faaliyetlerini ve Filistinlilerin din özgürlüğünü ihlal ettiğini kınadığını söyledi.
Pakistan Dışişleri Bakanı Shah Mahmood Qureshi: "Gazze'deki her evde ölüm yankılanıyor. Gazze karanlığa gömüldü, tek ışık İsrail'in hava saldırıları."
Lübnan temsilcisi Amal Mudallali şunları söyledi: "Anlamsız" İsrail saldırıları "Arap dünyasının her yerinde duyguları körüklüyor. Filistin sorunu çözülmedikçe tüm bölge huzur bulamayacaktır."
Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, İsrail'in eylemlerinin sadece kınamayı gerektirmediğini, aynı zamanda eylemimizi talep eden uluslararası hukukun da ağır ihlalleri olduğunu söyledi.