Birleşmiş Milletler (BM) Arap bölgesel grubu adına konuşan Abdallah Al-Mouallimi, Genel Sekreter Antonio Guterres'e Filistin sorununun "kuruluşundan bu yana BM gündeminin merkezinde yer aldığını", ancak "bu sorunu çözme sürecinin on yıllardır çıkmazda olduğunu" söyledi.

Mouallimi, BM Genel Kurulu' nda düzenlenen gayrıresmi diyalog oturumunda örgütün bir sonraki genel sekreterinin seçilmesi hakkında konuştu. Ciddi bir meydan okumanın yokluğunda, Portekiz'in eski başbakanı ve BM mülteci şefi Guterres, beş yıllık ikinci bir dönem için savunmasını yapıyordu.

BM örgütü içinde virüsün yayılmasını sınırlayan Guterres'i "COVID-19 krizinin mükemmel yönetimi" nedeniyle övdükten sonra, Al-Mouallimi BM başkanını ikinci döneminde Filistin meselesini öncelik haline getirmeye çağırdı.

Başbakan, "ihtilafta yer alan tarafların ciddi katılımını" sağlamaya ve Dörtlü'nün Orta Doğu -BM, ABD, AB ve Rusya- üzerindeki çalışmalarını yeniden canlandırmaya çağırdı, "bu yüzden ilgili kararlarda ve uluslararası hukukta yer aldığımız gibi uluslararası uzlaşmaya dayalı adil bir barışa son veriyoruz." dedi.

Suudi elçi ayrıca genel sekreterden uzun vadeli sürdürülebilir bir finansman modeli bulmak için çabalayarak BM Filistinli Mülteciler Yardım ve İşler Ajansı'nı (UNRWA) desteklemeye devam etmesini istedi.

Al-Mouallimi, "Bu konudaki kişisel bağlılığınız çok önemlidir." dedi. "Peki, Orta Doğu'daki barış sürecinin ve Filistin meselesinin ilerlemesi için ne yapmayı planlıyorsunuz? BM burada nasıl bir rol oynayabilir?" sorusuna 
Guterres şu yanıtı verdi: "UNRWA'ya olan bağlılığıma güvenebilirsiniz. Çok zor bir anı atlattık" diyerek, ABD Başkanı Donald Trump'ın 2018'de ABD'nin ajans için sağladığı fonu geri çektiği krize atıfta bulunarak,
"Ancak durum şu anda daha umut verici görünüyor ve gelecekte daha etkili bir şekilde ilerlemeye tamamen kararlıyız." dedi.

Guterres, Kudüs'ün her iki devlet için de başkent olduğu İsrail-Filistin ihtilafına iki devletli çözüme olan bağlılığını yineledi. Başbakan, Dörtlü'nün çalışmalarını ve diğer bölgesel işbirliği biçimlerini yeniden canlandırmak için "mümkün olan her şeyi" yapma sözü vermesine karşın, bunun "üye ülkelerin iradesine bağlı olduğunu" da sözlerine ekledi.

Guterres, Yemen'deki savaşla ilgili olarak "Suudi Arabistan'ın son görüşmelerimizde sergilediği yapıcı tutumdan duyduğu takdiri" de dile getirdi.

El Mouallimi ona Yemen halkının acılarını hafifletme ve ülkede daha da büyük bir ekonomik ve siyasi felaketten kaçınma planlarını sorması üzerine Guterres, ihtilafı çözme çabalarında birkaç "hıçkırık" için ağıt yakarken, bir anlaşmanın hala görünürde olmasını umduğunu söyledi ve ekledi, "Bir yönde ilerliyoruz, buna tamamen bağlıyız ve bu konuda baskı yapıldığından emin olmak için mümkün olduğunca çok aktörle konuşmaya çalışıyorum." 

Diğer bölgesel çatışmalara ve BM'nin bunların çözümüne yardımcı olmak için karşılaştığı zorluklara yönelen Guterres, Suriye Anayasa Komitesi'nin bir sonraki toplantısı, Libya'da seçimlerin doğru zamanda yapılması ve yabancı askerlerin ve paralı askerlerin çatışma bölgelerinden çekilmesi için bastırılmasının "kolay olmadığını ancak bunun hepimiz için bir öncelik olması gerektiğini" söyledi.

Al-Mouallimi daha sonra nükleer silahlar konusunu gündeme getirerek şunları söyledi: "Orta Doğu'da nükleer tehlike mevcut ve halkımızı tehdit ediyor. Orta Doğu'nun nükleer silahlardan arındırılmış bir alan olmasını ve bölgedeki nükleer tesislerin IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı) korumalarına tabi olmasını sağlamak için vizyonunuz nedir?" sorusuna "Bir dizi girişimimiz var. Tam katılımıma güvenebilirsiniz." yanıtını verdi.

Ayrıca Arap dünyasında çölleşme ve su kıtlığıyla mücadelenin de önceliklerinden biri olduğunu söyledi.
Suudi elçi daha sonra BM'deki üst düzey liderlik atamalarının haksız coğrafi dağılımı, özellikle de Arap dünyasının ye az temsili konusunda genel sekretere baskı yaptı.

Birçok bölgesel devlet ve grup, on yıllardır üst düzey BM yetkililerinin adaylıklarının ve atamalarının, başta Güvenlik Konseyi daimi üyeleri olmak üzere en güçlü ülkeler tarafından tekeline alındığı yönündeki endişelerini dile getirdi: ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa.

Guterres, coğrafi paritenin artırılmasında bazı ilerlemeler kaydedilse de, işe alımlardaki sınırlamalara ağıt yaktığı ve bm reformları kapsamında bu sorunu ele alma sözü verdiği belirtildi.
Al-Mouallimi ona Güvenlik Konseyi'ndeki en adil temsili sağlamak için en iyi formülün ne olabileceğini sordu.
Guterres, "(Eski Genel Sekreter) Kofi Anan zaten söyledi: Güvenlik Konseyi reformları olmadan BM'de reform olamaz." dedi. Her şey üye ülkelerin iradesine bağlıdır. Her zaman üye ülkelerin emrinde olacağız. Ancak BM organlarının özerkliğine tamamen saygı duyuyoruz."
Al-Mouallimi'nin nefret söylemi ve özellikle İslamofobi ile mücadele etmek için gereken önlemlerle ilgili sorusuna yanıt olarak Guterres, ikincisinin birçok toplum arasında uyumu baltalayan büyük bir endişe kaynağı olduğunu söyledi ve "İslamofobi ile mücadeleye olan bağlılığımdan kesinlikle emin olabilirsiniz." diye de ekledi.
Guterres, ikinci dönem vizyonunun bir parçası olarak, bu yüzyılı şekillendireceğini söylediği "iki sismik değişimi" daha iyi ele almak için yeni bir sosyal sözleşme çağrısında da bulundu: iklim krizi ve dijital dönüşüm diyerek, "Her ikisi de eşitsizlikleri daha da genişletebilir." dedi.

Aralarında eski Ekvador'un eski devlet başkanı Rosalia Arteaga'nın da yer aldığı yedi kişi Guterres'e potansiyel rakip olarak aday gösterilmesine karşın, hiçbiri BM üyesi bir ülkeye destek alamadı.