Uzun zamandır düşman olan Ermenistan ve Türkiye, iki komşu ülke arasındaki sınırların kapanmasından neredeyse kırk yıl sonra diplomatik ilişkileri yeniden kurmaya istekli olduklarının sinyallerini verdiler.

Ağustos ayı ortasında, Ermenistan'ın yakın zamanda yeniden seçilen Başbakanı Nikol Paşinyan Türkiye ile "önkoşulsuz" uzlaşmaya hazır olduğunu söylerken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta sonu Ankara'nın "Erivan kendini ilan ederse kademeli normalleşme yolunda çalışabileceğini" söyledi. söylendi. bu yönde hareket etmeye hazır”.
İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilerin toplu olarak katledilmesinin ardından geldi, ancak 1993'teki Birinci Dağlık Karabağ savaşından sonra dağıldı.

Türkiye'nin geçen yıl dağlık yerleşim bölgesi üzerinde tekrar eden ihtilafta Azerbaycan'a askeri yardımı ve ABD Başkanı Joe Biden'in Ermenistan ve diğer ulusların "soykırım" olarak gördüklerini yakın zamanda tanıması, işleri bu şekilde tutmaya hazır görünüyordu.

Bununla birlikte, Ermenistan'ın ekonomik ve ticari izolasyonuyla mücadele etme isteği ve Türkiye'nin bölgesel bir ekonomik güç olarak azalan gücü ile, eski düşmanlıkları çözmek için her iki taraf için de küçük teşvikler var.

Uzmanlar, normalleşme hareketinin Azerbaycan ve Rusya ile ilişkiler açısından hem ekonomik hem de jeopolitik açıdan fayda sağlayacağını söylüyorlar.

Şu anda Ermenistan, dört sınır ülkesinden ikisiyle sınırlarını kapattı ve Rusya'nın Türkiye, Ermenistan, Belarus ve Kazakistan'ı içeren Avrasya Ekonomik Birliği'ne çok az erişimi var.

Erivan merkezli düşünce kuruluşu Bölgesel Araştırmalar Merkezi direktörü Richard Giragosian, iki ülke arasındaki kapalı sınırın birkaç yıl içinde açılmasını beklediğini söyledi.

Şimdiye kadar görülenler, yalnızca bir ön olumlu ifade alışverişidir.

“Yerde gördüğümüz tek şey Ermenistan'ın Türk Hava Yolları'nın Ermenistan üzerinden doğrudan Bakü'ye uçmasına izin vermesi. Türk hava sahası Ermeni uçuşlarına kapalı olduğu için bu bir jest olarak önemlidir.”

"Artık yük Türkiye'de. Paşinyan'ın açıklamaları Ermenistan'da ne kadar sevilmese de olumlu. Dolayısıyla artık Türkiye'nin harekete geçmesi bekleniyor."


Giragosian, geçen yıl Dağlık Karabağ ateşkes anlaşmasını denetleyen Rusya ile bağları güçlendirmenin de önemli bir hedef olduğunu, çünkü Türkiye'nin para biriminin gücündeki düşüşler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın popülaritesi nedeniyle zayıf bir konumda olduğunu söyledi.


Savaş sonrası bölgesel yeniden yapılanma için Rusya ile müzakerelerde Ermenistan ile normalleşmeyi kullanmak Türkiye'nin çıkarınadır" dedi.

Ancak Ermenistan'ın tutumu, Rusya'nın dayattığı ateşkesi daha kalıcı bir barış sürecine dönüştürmek üzerine kurulu.

“Azerbaycan'dan sınır ihlallerini durdurması ve mahkumları serbest bırakması istenecek. Giragosian, "Giragosian, yeni Ermeni hükümetini ve Türkiye'yi Azerbaycan'dan ayırmayı ve onları karşı karşıya getirmeyi amaçlayan bir jeopolitik stratejidir." dedi.

Geçen yıl Azerbaycan ve Ermenistan, Azerbaycan toprağı olarak bilinen ancak etnik Ermenilerin yaşadığı tartışmalı bir bölge olan Dağlık Karabağ için 44 günlük kanlı bir savaşa girdi.

Yerel raporlara göre, Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı ilk savaşında kontrol altına aldığı topraklarda, çoğu asker olan her iki taraftan da 6.000'den fazla kişinin öldüğü düşünülüyor.

Türkiye'nin Azerbaycan ile güçlü ekonomik, askeri, kültürel ve dilsel bağları var ve Ermeni tarafında önemli bir kayıp kaynağı olan insansız hava araçları gibi gelişmiş silahlarla çatışma sırasında Bakü'ye yardım etti.

Ayrıca, Bakü ve Ankara'nın reddettiği bir iddiaya göre, karada Suriyeli paralı asker tedarik etmekle suçlandılar.

Ermenistan'ın Kasım ayında neredeyse kesin bir yenilgi karşısında imzaladığı Moskova'nın aracılık ettiği ateşkes anlaşmasına göre Rusya, bölgeye en az beş yıldır binlerce barış gücü askeri yerleştirdi ve bir dizi ulaşım koridoru üzerinde anlaşmaya varıldı.

Anlaşma, 1994'teki birinci savaşın sonunda Azerbaycan'ın yenilgisiyle, yerleşim bölgesi üzerinde yaklaşık otuz yıldır süren askeri çatışmayı sona erdirmeyi amaçlıyordu.

Uygulamalı Türkiye Araştırmaları Merkezi'nde (CATS) araştırma görevlisi olan Daria Isachenko, anlaşmanın Ermenistan ve Türkiye'den birbirlerine doğru bir politika değişikliğinin anahtarı olduğunu söyledi.

1990'ların başında, ilişkilerin önündeki en büyük engellerden biri Dağlık Karabağ sorunu ve Azerbaycan'ın Ankara ile Erivan arasında herhangi bir yakınlaşmaya şiddetle karşı çıkmasıydı. Ermenistan'ın yenilgisinden sonra statüko değişti, Azerbaycan artık itiraz etmiyor" dedi.

Ancak Bakü'nün önceliği, anlaşma kapsamında kararlaştırıldığı üzere, Azerbaycan'ın Ermenistan ve İran sınırındaki dış bölgesi olan Nahçıvan ile bir ulaşım koridorunun açılmasıdır.


Türkiye bu koridoru kullanarak Gürcistan ve İran otoyollarını kullanmadan doğrudan Azerbaycan'a ulaşacaktır. Rota zaten var

El Cezire

(Çeviri Haber)