Öğretmenlerin bireysel öğretim uygulamaları hakkında düşünmelerini, kendi sorunlarını tespit etmelerini ve bu sorunlara birlikte çözüm bulmalarını sağlamak ve ayrıca birlikte çalışma becerilerinin gelişmesine katkı sunmak amacıyla düzenlenen proje, öğretmenlerin sınıf içi uygulamaların verimliliğini arttırmanın temel bir aracı olacak ve yeni öğretim tekniklerini uygulama konusunda kendilerini yetkin hissetmelerini sağlayacak.Tüm faaliyetleri öğretmenlerin ihtiyaçları analiz edilerek geliştirilen, eğitim içerikleri ve kullanılacak kaynakların Türkiye bağlamına uyacak şekilde yerelleştirilmesine özen gösterilen ‘Birlikte İngilizce’ projesinin Erzurum ayağı 20 Aralık’ta tamamlandı. 

Erzurum Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde 81 ile yayılımın gerçekleştiği projede, Ankara ve Yalova eğitimlerinin ardından, 400’ün üzerinde İngilizce öğretmeni Türkiye’nin dört bir yanından Erzurum’a gelerek en yoğun oturumlarını gerçekleştirdi.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Erzurum Hizmet içi Eğitim Enstitüsü ve Akşam Sanat Okulu, Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin değerli katkılarıyla, ‘Birlikte İngilizce’ proje yöneticileri ve eğitmenlerine yönelik gerçekleştirilen tarihi ve turistik gezi ile konukların Erzurum kültürünü tanımaları sağlandı.Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Erzurum Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü Müdürü Fatih Aydın’ın desteğiyle organize edilen programla, Atatürk Üniversitesi Buz Müzesi ve kampüsü, Çifte Minareli Medrese, Ulu Cami, Yakutiye Medresesi, Üç Kümbetler, Erzurum Kalesi ve Palandöken Kayak Merkezi gibi şehrin tarihi ve turistik mekânlarını gezen eğitmenler, şehri oldukça beğendiklerini ve en kısa zamanda tekrar ziyaret edeceklerini söylediler.

British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven, Erzurum’da gerçekleştirilen eğitimin en çok katılımcı ile Türkiye’nin en doğusunda ve 81 ilden gelen katılımcılarla gerçekleşmesinin proje için çok özel olduğunu ve bu noktada Erzurum’un her zaman özel bir yerinin olacağını belirtti. Ayrıca Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Erzurum Hizmet İçi Eğitim Enstitü Müdürü Sayın Fatih Aydın’a, Erzurum kültürünü tanıtan nazik ağırlamaları için teşekkürlerini iletti.Erzurum’da gerçekleştirilen eğitimlerle birlikte, ‘Birlikte İngilizce’ projesi bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinden 700’ün üzerinde ortaokul İngilizce öğretmenine ulaştı ve mesleki gelişimlerine katkı sağladı.


Hibya Haber Ajansı