Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu kapsamında Alper Gezeravcı, 18 Ocak gecesi gerçekleşecek fırlatmanın ardından uluslararası uzay istasyonunda 14 gün kalacak. İspanyol, İtalyan ve İsveçli astronotlarla birlikte görev alan ilk Türk astronotu, uzayda 13 farklı bilimsel deneye imza atacak.

İzmir Bergama Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Taha Arben Vurgun, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın ilk uzay görevine, çizdiği resimlerle ve karikatürlerle destek veriyor.

 

Teknolojiye olan merakıyla tanınan Taha, daha önce 4 kez katıldığı TEKNOFEST'te iki ödül aldı. Çalışmalarıyla yaşıtlarına örnek olan genç yetenek, 2022'de engelli çocuklar için teknolojik alt yapıya sahip ‘Zeka Oyunları Projesi’ ile birinciliği, 2023 senesinde engelli bireylerin farklı materyaller ile öğrenebilmesinin önünü açan ‘Erişilebilir Eğitim Materyalleri Projesi’ ile ikinciliği elde etti. Proje, Birleşmiş Milletler Viyana işbirliği ile yürütülen ‘Zero Project’ tarafından ‘Dünyanın En İyi Erişilebilir Projesi’ seçildi. ‘Zero Project Awardee 2024’ olmaya hak kazanan proje, çok aşamalı bir süreçte uluslararası hakem heyeti tarafından 97 ülke ve 523 aday arasından yenilikçilik, etki ve ölçeklenebilirlik açısından dünyanın en iyi projesi seçildi.

Karikatür vazgeçilmezi

Aynı zamanda çizdiği karikatürlerle toplumsal konulara dikkat çeken Taha Arben, ‘İklim Değişikliği’, ‘Kovid-19 Salgını’ ve Filistin'in sembolü olan ‘Hanzala’ gibi karikatürleriyle bu alanda da çeşitli ödüller aldı. TEKNOFEST’te gördüğü Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma'yı evinin duvarına çizen Taha Arben Vurgun’un çizimi, ailesi tarafından sosyal medya hesabında paylaşılınca Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Taha Arben'e bir mektup yazarak Bayraktar Akıncı'nın maketini gönderdi.

 

Yaşıtlarına ilham veriyor

Çizim yeteneğini bu defa Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonuna destek olmak için kullanan Taha, karikatürleriyle yaşıtlarına ilham veriyor. Alper Gezeravcı’nın asil, Tuva Cihangir Atasever’in yedek uzay yolcuları olarak belirlenmesinin ardından kolları sıvayan Taha Arben, her ikisini de SpaceX uzay roketi içinde Türk bayraklı kostümleriyle resmetti. Ardından Türk bayrağını uzayda dalgalandıran Türk astronotunu çizen Taha, başka bir karikatüründe ise konuya mizahi bir dille yaklaşarak Türk bayrağı bulunan bir roketi gören uzaylıları ‘Geliyorlar!’ şeklinde konuşturdu. Taha Arben’i tebrik eden İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, genç yetenek Taha’ya çalışmalarında her daim destek olacaklarını belirterek başarılarının devamını diledi.

Hibya Haber Ajansı