Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ocak ayında fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Türksat AŞ Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet vermeye başlayacağını belirtti.
Karaismailoğlu,  Türkiye'nin uzay çalışmaları ve uydu teknolojileri alanında hızını artırdığı bu dönemde, yeni ve yerli haberleşme uydularının üretim, entegrasyon, test ve fırlatma süreçlerinin devam ettiğini söyledi.
Türkiye'nin uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası bir oyuncu olma yolunda ilerlediğini vurgulayan Karaismailoğlu, yayıncılık ve internet erişim hizmetleri açısından stratejik iletişim sistemlerini sürekli güncellediklerini ve çağın gerektirdiği yenilikleri sunduklarını belirtti. Dünya ile eş zamanlı olarak vatandaşlara zaman kazandırır.
Karaismailoğlu, uydu üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığı, internet erişimi ve diğer katma değerli uydu hizmetleri ile bölgede lider ve dünyada marka değeri yüksek bir ülke olmak istediklerine dikkat çekti.
DÜNYANIN BİRÇOK NOKTASI KAPLANACAK
Ocak ayının başında başarıyla fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiğini kaydeden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:
" 4 Mayıs itibarıyla uzaydaki jeosenkron yörüngeye ulaşan, 5 Mayıs'ta yörünge testlerine başlanan Türksat 5A'nın test çalışmaları başarıyla tamamlandı. Uydumuz, 28 Haziran'da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Türksat AŞ'nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet vermeye başlayacak. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta-Batı ve Güney Afrika'nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz'i kapsama altına alacak."
Uydunun, televizyon yayıncılığıyla veri haberleşme hizmetinde Türkiye'yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacağını vurgulayan Karaismailoğlu, Türksat 5A'nın elektrikli itki sistemi sayesinde 30 yılı aşkın süreyle TV yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet sağlayacağını bildirdi.Kaynak: Kıbrıs Postası