Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinin Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi. Görüşmelerin ardından Ukrayna heyeti tarafından açıklama yapıldı. Ukrayan heyeti açıklamasında şunları aktardı:

"Hava sahasının kapatılamsını ve gerekli tüm önlemelrin alınmasını istiyoruz. Garantör olarak İngiletere, Çin ve Rusya'da tabi bunların içinde olacak, Türkiye ve ABD  dahil birçok ülkeyi garantör olarak istiyoruz. Tüm garantör ülkelerin Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne katılımını desteklemesini istiyoruz. 

Güvenlik garantileri konusunda anlaşmak mümkün olmadı. Garantör ülkeler bize askeri destek ve silah sağlayabilecek. Ukrayna hava sahasının yeniden güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz. Ukrayna mevcut durumu görüşmeye ve tarafsızlığı görüşmeye kabul edecektir. Tabiki bu garantilerde NATO'nun 5. maddesine eşit güvenlik garantileri ile birlikte. anlaşmada hiçbir nokta Ukrayna'nın AB'ye üyeliğini engelleyemeyecektir. Bizim için ana maddeler bunlardır.

Şunu anlamanız gerkeiyor. Ukrayna Rusya'dan farklı bir şekilde yönetiliyor. Vatandaşlarıyla iletişim halinde olması önemli. Referandum gerçekleşmesi gerekiyor. Tüm garantör ülkelerin onaylanması gerecek. 

Manipülasyonlara izin vermememiz gerekiyor. Dezenformasyon görüyoruz. Ukrayna topraklarında hiçbir asker olmaması gerekiyor."

Hibya Haber Ajansı