103 emekli amiralin gece yarısı yayımladığı bildiriye bir tepki de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geldi.

Bahçeli Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "103 emekli amiralin ortak imzalı yayımlamış oldukları anti demokratik ve tehditvari, aynı zamanda vesayetçi bildiriyi Milliyetçi Hareket Partisi nefretle lanetlemekte ve reddetmektedir. Bu kapsamda partimizin görüşü olarak derhal alınması gereken önlemler şu şekildedir: 

Muhtıra tarzında hazırlanarak gece yarısı servisi yapılan bildiride imzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir. Açıklanan bildirinin çok yönlü adli ve idari soruşturması yapılmalıdır. " ifadelerini kullandı.

BİLDİRİYE İMZA ATAN ESKİ MHP MİLLETVEKİLİ KUMCUOĞLU'NA İHRAÇ

Emekli büyükelçilerin basın yoluyla kamuoyuna açıklanan bildirisinde adı olan MHP Aydın eski milletvekili emekli büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu'nun Bahçeli'nin talimatıyla kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi.

Bahçeli sivil iradenin tarafında yer alarak emekli amirallerin muhtırayı aratmayan bildirisine karşı yerli ve milli tutum sergilemesi büyük takdir topladı.

BAHÇELİ 2004 YILINDA GENERALLERE "UYARI YAP" YAZISI GÖNDERDİ

Bahçeli'nin muhtırayı aratmayan bildiriye yönelik açıklaması, Türkiye siyasi tarihinde önemli bir yer tutuyor zira aynı Bahçeli, 2004 yılında 313 generale hitaben yazdığı 17 sayfalık mektubunda, AK Parti iktidarını uyarmaları isteniyordu. 

17 sayfalık mektupta, MHP Lideri Bahçeli’nin ‘Tarihi Görev Çağrısı’ da yeraldı. 

Hürriyet Gaztesi'nde yayımlanan 2004 tarihli haberde, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır imzasıyla DEP eski milletvekillerinin cezaevinden salıverilmelerinden 4 gün sonra gönderilen ve siyasi çevrelerde şaşkınlıkla karşılanmıştı. Bahçeli'nin ‘endişe verici son gelişmeler’ üzerine kendi imzasıyla gönderdiği 17 sayfalık uyarı yazısında, AK Parti Hükümetinin tahriklere kapıldığı ve ülkenin ufkunun karartıldığı iddia ediliyordu.

Mektupta şu ifadeler yer alıyordu:

İHANET PROVALARI

‘Son günlerde yaşanan gelişmeler Türkiye’nin milli birliğini ve bütünlüğünü hedef alan bazı çevrelerin ülkeyi tehlikeli bir gerginlik ortamına sürüklemek istediklerini göstermektedir. İhanet provaları ve nümayişlerle yeni tahrikler için zemin arayışına girilmiştir...

AKP Hükümetinin içine düştüğü teslimiyet ve aczden güç ve cesaret alan bu iç ve dış tahriklerin iç bünyemizi kemirmesine ve Türkiye’nin ufkunun karartılmasına asla izin verilmemelidir...

AKP iktidarı kendisiyle birlikte Türkiye’yi de bir felakete sürükleyecek bu tehlikeli yolda ısrar ederse bu durumun çok ağır olacak vebalini tarih önünde taşımak durumunda kalacak ve mahşeri vicdanına mahkum olacaktır. Bölücü terör örgütüne yardım ve yataklıktan mahkum olan ve PKK bağlantılı faaliyetleri nedeniyle kapatılan bir siyasi partiye mensup eski milletvekillerinin tahliyesi, yeni tahriklerin sahneye konulması için siyasi bir gövde gösterisine dönüştürülmüştür...

PKK’nın siyasallaşması hedefinin adım adım gerçekleştirilmesini, Türkiye politikasının merkezi haline getiren AB, bu mahkumların serbest bırakılması için bugüne kadar her türlü zorlamayı yapmış, her yola tevessül etmiştir... AKP, bu süreçte kendisine verilen görevi büyük bir sadakatle ifa etmiştir. İlk adım olarak AB İnsah Hakları Mahkemesi’ni Türk milli hukuk sisteminin üzerinde yüksek temyiz mahkemesi haline getirmiştir...

Ne hazindir ki basınımızın bir bölümüde bu koroya katılmıştır... AB’nin himayesi ve vesayeti altında Türkiye’de yeni tahrik ve nifak tohumlarını atılmasında yeni bir zemin kazanılmıştır. AB’ye her bakımdan teslim olan AKP iktidarı ne acıdır ki Türkiye’yi AB birliğine taşımakta bölücü heveslere umut bağlamış, bundan medet umar hale düşmüştür.

HADDİNİ BİLSİN

AKP iktidarına bu konuda hakim olan anlayış, önümüzdeki dönemde Türkiye’yi çok zor günlerin beklediğinin habercisidir. Bölücü terörün, Türkiye’nin AB üyelik sürecini kendi siyasi hedeflerine hizmet edecek bir araç olarak gördüğü, ve siyasi stratejisinin AB’nin Türkiye’den talepleriyle örtüştüğü, kimsenin inkar edemeyeceği gerçeklerdir... Herkes haddini bilmeli, rüzgar ekenin fırtına biçeceğini aklından hiç çıkarmamalıdır. Bu vatan sahipsiz değildir...

313’üne de gönderdik

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, Hürriyet’in sorusu üzerine,şunları söyldi: ‘Bu mektubu, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, ordu komutanları ve tüm generallerin yanı sıra devlet protokolüne gönderdik. Ayrıca devlet protokolünde yer alan Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri ile protokole dahil diğer kişilerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 4 bin kişiye bu mektubu gönderdik.’ Türk Silahlı Kuvvetleri’nde, Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök’le birlikte 313 general bulunuyor.