Semra Polat, köşe yazısında, Mısır'ın Süveyş Kanalı'nda 24 Mart'ta kanala çapraz şekilde sıkışan 400 metrelik geminin ekonomiye büyük zarar verirken aynı zamanda uluslararası çapta büyük bir kaosa neden olduğunu yazdı. 

İşte Semra Polat'ın yazısı:

Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayan ve Doğu-Batı dünya ticaret hattında önemli bir geçiş noktası olan Mısır'daki Süveyş Kanalında 24 Mart tarihinden beri kanala sıkışan Ever Given isimli gemi dünya ticaretini krize soktu. 

Çin'den kalkarak Hollanda'nın Rotterdam kentine doğru seyreden 400 metre uzunluğunda ve 59 metre genişliğinde ve 200 ton ağırlığındaki geminin bölgede etkili olan kum fırtınası nedeniyle rotadan saparak karaya oturduğu ihtimali üzerinde duruluyor. 

Süveyş Kanalı'ndaki tıkanma nedeniyle bölge şu an da 200'den fazla gemi beklerken saatlik kaybın ise 400 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Buna bağlı olarak meydana gelen ekonomik faturanın milyarlarca dolar olduğu ifade ediliyor.

SÜVEYŞ KANALI BAĞLAMINDA KANAL İSTANBUL 

İstanbul Boğazı'nın en dar kısmı 700 metre genişliğinde. Süveyş Kanalı'nı baz aldığımızda, İstanbul Boğazı'nda iki geminin çaprazlama durması halinde boğaz tıkanacak ve hiçbir gemi bu güzergahı kullanamayacak. Kanal İstanbul hayata geçirildiğinde daha geniş bir alan tahsis edilerek bu riskte ortadan kaldırılabilir. 

Sadece gemilerin sıkışması ihtimali üzerinde durmuyorum; küresel çapta bir kaostan bahsediyorum; İstanbul Boğazı'nda provokatif ya da korsan bir şekilde gemiler konuşlanarak hiçbir geminin geçmesine izin vermeyebilir diyorum.

Tabi bunlar sadece ihtimal ancak olasılık dışı değil. Süveyş Kanalı'nda gerçekleşen olay detaylıca düşünülmeli. İstanbul Boğazı'nda olası bir krize karşı alternatif olarak Kanal İstanbul'un hayata geçirilmesi gerekiyor ancak  Çin ortaklığı ile yapılacak bu proje tamamlandığında bu kez Çin Devleti tarafından el konulabilir ve küresel boyutta daha büyük bir kaos ile karşı karşıya kalabiliriz.  


Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım derim...

Yazının devamını okumak için tıklayınız.