Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir dizi görüşme yapmak üzere Türkiye'ye gelen AB'den Charles Michel ve Ursula von der Leyen, görüşme sırasında Michel'in koltuğa oturmasıyla Leyen ayakta kalmış ve bu olay sosyal medyanın en çok konuşulan konulşarı arasına girmişti.

Michel kendisine yönelik tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, olay nedeniyle üzüntü duyduğunu ancak özür dilemekten vazgeçtiğini belirtti.

Türkiye'nin aile içi şiddeti önleme konulu uluslararası bir anlaşma olan İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesinin ardından kadın hakları konusunda mercek altındığı bir dönemde Michel'in bu davranışı, aslında AB'de kadınların dışlandığı ve saygı görmediği gerçeğiğni ortaya çıkarmış oldu.

Tüm dünyanın gözleri önünde cereyan eden bu olayla, Avrupa Konseyi Başkanı Michel eleştirilerden kaçamazken, Avrupa Komisyonu' nun ilk kadın başkanı olan von der Leyen ise hakkını aramayıp sessiz kalmakla suçlanıyor.

Michel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İlk olarak, Ursula'ya karşı protokoldeki garipliğe kayıtsız kaldığım izlenimine göre. Dört büyük kurumdan ikisinin kadınlar, Ursula von der Leyen ve Christine Lagarde tarafından yönet edildiği bu Avrupa projesine katılmanın onurunu duyduğumdan beri.

"Son olarak, üzülüyorum, çünkü bu durum Ankara'da birlikte yürüttüğümiz ve Avrupa'nın meyvelerini toplayacağı büyük ve faydalı jeopolitik çalışmaları gölgede bıraktı." dedi.

 

Sivil Düşünce Haber Portalı
sivildusunce.com