Koronavirüs'ün Türkiye'de ortaya çıktığı 2020 Mart ayından bu yana diş tedavisi hizmeti verilmiyor. Dişine dolgu ya da kanal tedavisi yapılması gereken hastalar, özel kliniklere yönlendiriliyor.

Diş tedavisi için kamuya bağlı diş hastanelerine ya da diş polikliniklerine giden vatandaşlar, diş hekiminin odasına dahi alınmayarak, hemen kapının önünde sorununu anlatmasını istiyor ve ardından diş röntgenine yönlendiriyor. Diş röntgeni çekilen hasta, tekrar diş doktorunun odasının önüne gittiğinde doktor, "diş çekimi istiyorsan yapalım, onun dışında hizmet vermiyoruz" diyerek hastayı özel kliniklere yönelendiriyor.

Vatandaş ücretsiz hizmete ulaşamıyor

Koronavirüs salgınının Türkiye'de ilk ortaya çıktığı 2020 Mart'ından bu yana vatandaşlar ücretsiz diş tedavisi hizmeti alamıyor. 

Çocukların diş sağlığı risk altında

Özellikle yeni diş çıkaran bebekler ile dişi çürüyen çocuklara da hizmet verilmiyor. Özel kliniklere yönelendirilen çocuklar, maddi imkansızlıklar nedeniyle üzretsiz diş tedavisi hizmeti alamıyorlar.

Türkiye ciddi bir diş sağlığı sorunu ile karşı karşıya

Hastaneden diş hizmeti alamadığından yakınan Şükrü Yıldırım isimli vatandaş, "Sağlık sigortam kapsamında diş tedavisi yaptırmak üzere gittiğim devlete bağlı kamu hastanelerinden hizmet alamıyorum. Doktorlar sadece diş çekimi yapabileceklerini söylüyorlar. Devlet hastanelerinde diğer bütün servislerden hizmet alabildiğimiz halde diş hizmeti alamıyoruz. Kaş yapayım derken göz çıkacaklar. Ülkede ağız ve diş sorunu bu nedenle çok arttı. Oğlumun dişinin dolgusu düştü. Hastaneye götürüp tedavi ettirmek istediğimde ise doktor, sadece çekim yapabileceklerini söyledi. Türkiye'de ağzında diş olan vatandaş kalmayacak. Ekonomik kriz almış başını gidiyor. Asgari ücretle geçinemiyorum bile. Özel kliniğe gidip kendimı ve çocuklarımı nasıl tedavi ettireyim? Buradan yetkililere sesleniyorum. Sesimizi duyun! Ağzımızdaki hastalıklar artarsa korona daha da yayılacak. Dişimiz çürüdüğü için yemek yiyemiyoruz ve bünyemiz zayıf düştüğü için salgın hastalıklara daha çabuk yakalanma riskimiz ortaya çıkıyor. Ağız kokumuzdan kimseyle konuşamaz olduk." diyerek bu soruna çare bulunmasını istedi.

 

Sivil Düşünce Haber Portalı

sivildusunce.com