İngiliz Profesör Tim Wilson, Rusya'daki gelişmeleri sivildusunce.com'a değerlendirdi. 

Wilson'ın analizi şu şekilde:

Novichok bana tanıdık geliyor çünkü birinci sınıf öğrencisini tanımlamak için kullanılan bir sözcük. Yani, son beş yıldır Amerikalıların “birinci sınıf öğrencisi” dediği şey. Rusya’nın önde gelen üniversitelerinden birinde profesör oldum ve pek çok yeni yüzlü Novichki ile tanıştım. Ancak Batı'daki çoğumuz için, Novichock'un başka bir uğursuz kimliği daha var - bu, 2018 Salisbury'de Sergey ve Yulia Skripal'a saldırmak için kullanılan askeri bir sinir ajanının adıydı. Alman araştırmacılara göre, Alexey Navalny'nin hayatına yönelik başarısız bir girişimde tekrar kullanıldı. Bayan May'ın sözleriyle, “Ya bu, Rusya Devletinin ülkemize karşı doğrudan bir eylemiydi. Ya da Rus hükümeti, bu potansiyel olarak felaket zarar verici sinir ajanının kontrolünü kaybetti ve başkalarının eline geçmesine izin verdi. "Başka bir deyişle, Novichok'un herhangi bir durumda kullanılması ya Kremlin'in kötülüğünü ya da beceriksizliğini temsil eder. Ne kadar sık ​​kullanılır ve tanımlanırsa, Putin o kadar çok açıklama yapmalı.

Rusya’nın inkârlarının sorunu, halihazırda bir biçime sahip olmasıdır. 2006 yılında sürgündeki eleştirmen Alexander Litvinenko radyoaktif polonyumla zehirlendi ve Londra'daki Üniversite hastanesinde öldü. Rus gizli servisi FSO davaya karıştı.

Alexei Navalny hikayesinin üç ana yönü var:

-Birincisi, Kremlin'in Bay Navalny'ye yaptığı gevezeli ve tutarlı tepkisinin, eski 2007 blogcusu ve eleştirmenini uluslararası bir yıldız ve gerçek bir siyasi rakip haline getirmesi.

-İkincisi ise Kremlin'e neden olduğu utanç.

-Üçüncüsü ise gösterilen çabadır Navalny'nin destekçilerini susturmak ve daha özel olarak, 23 Ocak Cumartesi için planlanan protestoyu durdurmak için Covid düzenlemelerine başvurma girişimi, yazdığım gibi Moskova'nın Puşkin meydanında ve St Petersburg'da zaten hatırı sayılır sayıda kişi çekiyor.

Bu, başka bir deyişle, mevcut Rus yönetimini aptal durumuna düşüren bir hikaye ve son birkaç gün içinde Navalny'nin yolsuzluk iddiaları, 1 milyar olduğu iddia edilen şeyi gösteren 2 saatlik bir videonun yayınlanmasıyla kişisel hale geldi. Kendi kompleksinde dolar sarayı, Karadeniz'de küçük bir devlet büyüklüğünde, siyasi iyilikler karşılığında gizlice verilen parayla inşa edilmiş, şaşırtıcı ölçekte bir backshesh biçimi. Asıl soru, Navalny'nin bile kendi başarısını tahmin edip edemeyeceğidir. Bunların çoğu, başlangıçta Moskova belediye başkanı olma teklifini durdurmak ve daha sonra Başkan adayı olarak Putin'e karşı yarışmasını durdurmak için giderek endişelenen Kremlin tarafından Navalny'ye teslim edildi. Aslında, Kremlin ne kadar çok cevap verirse, Navalny'yi o kadar güçlü kılar. Navalny'yi bu kadar inandırıcı kılan Putin'in tepkisidir - Navalny'yi sindirme, susturma ve hatta öldürme girişimleri, söylediği şeyin doğru olduğunu gösteriyor. 2015'te bile, Wall Street dergisi Navalny'yi Putin'in en çok korktuğu adam olarak tanımladı. Öyle ki, Lord Voldemort gibi Putin de isminden bahsetmeyecek. Ona "belirli bir güç" veya "bahsettiğiniz bir karakter" diyor, ancak Putin'in arkadaşları, 1018'deki eski koruma Viktor Zolotov gibi daha çok seslendirdi. Zolotov, Navalny'yi düelloya davet etti, onu hakaretle suçladı ve bir youtube videosunda "Senden güzel bir sulu biftek yapacağım" ve "sana hak ettiğin şaplağı vereceğim" dedi. Navalny, geçtiğimiz hafta Rusya'ya döndüğünde, dolandırıcılık, bir ordu gazisine hakaret etme ve AB tarafından reddedilen bir suçtan tutuklanmasının ardından 2014 yılında yürürlüğe giren bir şartlı tahliye anlaşmasını bozma suçlamalarıyla tutuklandığını biliyordu. Yani, açık sözlü olmanın yanı sıra, Navalny tartışmasız bir şekilde cesur. Kremlin sözcüsünün "iç mesele" olarak nitelendirdiği, tutuklanması ve hapis cezasına atıfta bulunulan şartlı tahliye sorunuydu. Navalny aleyhindeki suçlamalarda biraz ironi var: Navalny, Kremlin içinde şaşırtıcı ve belirli bir yolsuzluk olduğunu iddia ediyor ve yine de kendisi şimdi kendi kampanyasına bağışlanan parayı zimmete geçirmekle suçlanıyor. Aralık sonunda, Navalny'nin zehirlenmeden kurtulmuş olduğu haberiyle aynı zamana denk gelen 2014'te ertelenen cezası sona erecekti. Ancak bu noktada, Rus yetkililer onun Moskova'da görünmesini veya daha fazla tutuklanmasını talep etti. Ve onu şu anda Matrosskaya Tishina hapishanesinde tutan suçlama gibi görünen 24 saatlik son teslim tarihini karşılayamaması.

Bununla birlikte, Navalny'nin aldığı destek şimdiden şaşırtıcı. Putin'in yolsuzluk iddialarıyla ilgili yayınladığı video 4 günde 60 milyon görüntüleme aldı, aynı dönemde desteklediği tiktok paylaşımları 300 milyondan fazla görüntülendi ve yoğun soğuğa rağmen, saldırgan polis baskısı, tutuklama ve gözaltı tehdidi yürüyüşleri sözcüsü ve avukatı, şimdiden ülke çapında inşa ediyor.

Belki de en kötüsü, Navalny'nin Navalny'nin zehirlenmesinden sonra olay yerini temizlemekten sorumlu olduğunu ve Novichok'un Navalny'nin iç çamaşırına giydirilmiş olduğunu doğrulamak için kandırılan bir FSB ajanı olan Konstantin Barishovich Kadryachob ile yaptığı arsız telefon görüşmesiydi. Navalny’nin uçağı acil iniş yapmasaydı ve acil tıbbi yardım almamış olsaydı, Kadruyachob zehirin etkili olacağından emindi. Bu çağrı, Putin'in bizzat kendisi 17 Aralık'ta bir BBC muhabiri Steve Rosenberg'in "ünlü blogger" ve "Berlin kliniğindeki bu hasta" yı yanıtlamasına atıfta bulunarak zorlu bir görüş alışverişinde bulunduktan sadece birkaç gün sonra geldi. Putin, “Ona kimin ihtiyacı var ki zaten? Eğer [onlar] isteselerdi, muhtemelen bitirirlerdi. Ama bu durumda karısı bana sordu ve ben de hemen Almanya'da tedavi görmesi için ülke dışına çıkmasına izin verdim ... Bu [Rusya'daki] liderlere saldırmak için bir numara. "

Putin'in agresif inkarına, Navalny'yi itibarsızlaştırma amaçlı geniş bir kampanya eşlik ediyor. Dolandırıcılık iddiaları, muhtemelen Putin’in muhalefet liderini “ihtişam sanrıları” ve bir zulüm kompleksi olan biri olarak geniş çapta görevden alması kadar inandırıcı değildir. İnternet, haberleri herhangi bir geleneksel yolla sansürlemeyi zorlaştırıyor, bu nedenle Navalny'den ana akım televizyon yayınlarında veya resmi basında nadiren bahsedilirken, hikayesi sosyal medyaya hakim ve polis ve Rus yetkililer haberleri dağıtmayı başarsa bile Bu öğleden sonra kalabalıklar, Kremlin'in otoritesine zarar verdi.

Navalny, onun adına yakın zamanda uzaklaşacağına dair hiçbir işaret göstermiyor. Ve kendini korumak için çaba gösterdi. Örneğin, cezaevi yetkililerinin, intiharını hapishanede sahnelemek için yapabilecekleri herhangi bir girişim, Navlny'nin intihara meyilli olmadığını ve buna ek olarak, kendisine yönelik iddiaları zaten şiddetle reddettiğini söyleyen bir varsayımla önceden tahmin edilmektedir. Dahası, Kremlin bunun bir iç mesele olduğunu söylese de, Batı'nın desteğini reddetmek zordur ve Moskova'nın, Avrupa'daki 2013 mahkumiyetinin "yasanın keyfi bir uygulaması" olduğu kararını görmezden gelmesi gittikçe zorlaşacaktır. Ertelenmiş hapis cezasına çevrilen bu dava ve Navalny’nin mevcut tutukluluğunun temelini oluşturan bu dava. Daha da önemlisi, zaman geçtikçe, Moskova'nın Novichok zehirlenmesine dair hem Alman hem de İngiliz kanıtlarını görmezden gelmesi zorlaşacak. Bir noktada Putin, Bayan May’ın zehrin kendisiyle ilgili açık sorusuna cevap vermek zorunda kalacak - onun yetersizliğin veya kötülüğün bir silah kanıtı olarak kullanılması.