semra @ sivildusunce.com
Her tarihi dönemecin kendine has büyük hikayeleri vardır. Cumhuriyet tarihimiz açısından bu hikayelerden en önemlisi hiç şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti kurulurken Hindistanlı kadınların kollarından çıkardıkları altın bilezikleri göndermeleridir. Trenler dolusu altın ziynet eşyası –Osmanlı İmparatorluğunun hatırına- Türkiye’ye göndermişlerdir.
İngiliz sömürgesi altında olan Hindistan'daki Müslümanlar, ümmet bilinciyle hareket ederken Türkiye’ye yardım etmek için gözlerini bile kırpmadan fedakarlıkların en büyüğünü yapmışlardı. Gel gelelim o zamanlar gerçekleşen bu hadise bugün başka bir haliyle rücu etti; dün Cumhurbaşkanlığı adaylığını resmen ilan eden Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı sırasında gittiği bir mahalledeki küçük kız çocuğunun annesinin kolundaki bilezikleri kendisine gönderdiğini ve o günden bu yana o küçük kızın gözlerindeki tebessümü bugüne kadar hep hafızasında tuttuğunu duygusallığının doruklarında anlattı.
Türkiye Cumhuriyeti kurulurken Hindistanlı kadınlar nasıl kollarındaki altın bilezikleri çıkarıp gönderdilerse, bugün de Türkiye Cumhuriyetinin yeniden inşası için kollarındaki bilezikleri çıkarmaktan imtina etmiyor Türkiye kadını.
Cumhuriyet Tarihimizde Bir İlk
Cumhuriyet tarihimizde ilk kez bir Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek. Bu itibarla ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ifadesi ilk kez yerini bulacak. Cumhurbaşkanlığı için başvuruda bulunan dört aday var ve bu adaylar içerisinde en güçlü olanı hiç şüphesiz ki Başbakan Erdoğan. Mevcut durum göz önüne alındığında Başbakan Erdoğan’ın ilk turda Cumhurbaşkanı olması kuvvetle muhtemel görünüyor. Cumhuriyet tarihimizin son Başbakanı ve ilk başkanı Tayyip Erdoğan olacak.
AK Parti teşkilatı seçim kampanyasını en iyi şekilde yürütecek zira parti kurulduğu günden bu yana en büyük zaferlerini bu sayede elde etti.
Cumhurbaşkanlık ve AkabindeTek Başkanlık
Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması durumunda Başbakanlık koltuğuna Abdullah Gül geçebilir. Zira seçimlerin akabinde tek başkanlık dönemine geçileceği düşünülecek olursa, Başbakan Erdoğan’ın AK Parti’yi bırakmaması seçmeninin ve parti teşkilatının en büyük isteği. Bu minvalde Başbakan Erdoğan hem tek başkan hem de muhalefetsiz tek lider konumunda olacak.

K.Kılçdaroğlu’nun Çirkin Ağzı
Dün K.Kılıçdaroğlu, CHP gurup toplantısında Başbakan Erdoğan’ı hedef alan konuşmasıyla birçok kişi tarafından tepkiyle karşılandı. Sosyal medyada da büyük tepki gösterilen K.Kılıçdaroğlu bir parti liderine yakışmayacak tarz ve üsluptaki tavrından dolayı kınandı. Oldukça itici ve bir o kadar da sevimsiz konuşmasıyla Kılıçdaroğlu, Ekmel beyin Cumhurbaşkanı olma olasılığı vardı ise de sıfıra indirdi.
Kendisini ne Cumhurbaşkanlığına ne de Başbakanlığa yakıştıramayan K.Kılıçdaroğlu  muhalefetlik yapmanın kreş çocuklarının birbirlerini şikayet etmesiyle eş tutuyor olmalı zira siyasi bir parti liderine hiç yakışmayacak davranışları kendi itibarını zedelemekten öteye gitmiyor.