semra @ sivildusunce.com

Temmuz 2019'da İngiltere'de Muhafazakâr Parti'nin lideri seçilen Boris Jhonson, aynı ay içerisinde Theresa May'in istifasıyla boşalan Birleşik Krallık başbakanı görevini üstlendi. Başbakanlık koltuğuna oturması İngiltere halkı tarafından hiç de hoş karşılanmayan Jhonson siyaseten tecrübesiz görülmesinin yanı sıra eşini aldatan bir “hovarda” olduğu için de tepki çekiyordu. O günlerde konuya ilişkin konuştuğum kaynağım, Jhonson’un evli olduğu halde yasak ilişki yaşadığı ve yemin törenine de yasak ilişkisi ile birlikte gideceğini söylemişti. Dediği gibi de oldu.

10 numaralı daireye yerleşmesi istenmeyen Jhonson’un “UçkurGate” hikâyesini kaynağımın verdiği bilgilere dayanarak anlatmaya çalışacağım.

Boris Jhonson kabinede dışişleri bakanlığı sırasında evli olduğu halde Carrie adlı bir kadınla yasak ilişki kuruyor. Yasak ilişki yaşadığı Carrie’yi dışişleri bakanlığında bir pozisyona getirmek için ofisine davet ediyor. Jhonson ofise gelen Carrie ile koltukta uygunsuz halde iken odaya giren bakanlık görevlisi Gavin Williamson tarafından basılıyor. Jhonson, bu büyük skandala yol açacak basılma olayını ört bas etmek için Williamson’a susması karşılığında vaatlerde bulunuyor. Boris Jhonson kanser tedavisi gören eşiyle boşanmak için dava açıyor ve yasak ilişkisi ile sevgili olmaya devam ediyor.

Boris Jhonson, 2019 yılında başbakanlık koltuğuna geçince sus payı olarak Gavin Williamson’a kabinede bakanlık veriyor. Kanser tedavisi gören eşinden boşanan Jhonson, Mart 2021’de ise yasak ilişki yaşadığı Carrie ile resmen evleniyor.

Jhonson, bakanlığı sırasında birçok skandala adı karışan Williamson’u görevden alamıyor zira bakanlık ofisindeki ahlaksız görüntüsü ifşa olacağı için yeni vaatlerle günü kurtarmaya çalışıyor. Williamson’un bakanlığı sırasında beceriksizliği, kabiliyetsizliği ve görevi kötüye kullanmaktan dolayı Covid döneminde çok fazla tepki topladı. Kapana sıkışan ve bir çözüm yolu arayan Jhonson bir yandan Williamson’ın görevden alınması yönünde kamuoyu baskısını bastırmaya çalışırken bir yandan da parti içinde kendisinin de başbakanlık görevinden istifa etmesi gerektiği yönünde sesler yükseliyor. Boris Jhonson da B planını devreye geçirerek, Williamson’ın görevinden istifa etmesi halinde “Sir” (Bey) unvanı vereceği vaadinde bulunuyor. Bu danışıklı dövüşün ardından Williamson, Jhonson’un teklifini kabul ediyor ve bakanlık görevinden istifa ediyor. Jhonson, eğitim sekreteri olarak Covid dönemindeki sınavlara yönelik önemli bilgileri sızdırdığı gerekçesiyle görevden alınmasını içeren bakanlık kaydına rağmen Gavin Williamson’a şövalye unvanı veriyor. Williamson’a Sir unvanının verilmesi ise ülkede bardağı taşıran son damla oluyor.

İngiltere’de para borsasında da şok etkisine neden olan olaylardan biri gerçekleşti ve kabinedeki bakanlar istifa ettiler. Kabinenin istifasının ardından tüm yaşananlar çorap söküğü gibi ortaya çıktı; Jhonson’ın dışişleri bakanlığı sırasında evli olduğu halde Carrie adlı bir kadınla yasak ilişki yaşadığı, işe alma vaadiyle yasak ilişkisi ofisine davet ettiği ve bakanlık ofisinde uygunsuz bir halde yakalandıkları için Gavin Williamson’a bakanlık ve Sir ünvanının verildiği…

Boris Jhonson, her ne kadar kabinede yaşanan istifa depreminin ardından yaptığı ilk açıklamada başbakanlık ve parti liderliği görevlerine devam edeceğini açıklasa da dün başbakanlık görevinden istifa edeceğini duyurdu.

Boris Jhonson ve Carrie arasında yaşanan yasak ilişki ve sonrasında yaşanan süreç ABD’de yaşanan Monica Samille Lewinsky skandalına benziyor. Hatırlayacağınız üzere ABD başkanı seçilen Bill Clinton’ın 1995 ila 1996 yılları arasında Beyaz Saray’da stajyer olarak çalışan Lewinsky ile yasak ilişkisi ortaya çıkmış ve Clinton da bu ilişkiyi açıklamak zorunda kalmıştı. Dünya kamuoyunda uzun bir süre konu edilen bu yasak ilişkinin bir benzeri de şimdi İngiltere’de yaşanıyor.

Jhonson’un istifasının ardından başbakanlık koltuğuna kimin getirileceği ise merak konusu. İngiltere’deki kaynağımın aktardığı bilgiye göre, eski başbakan Theresa May ve ondan önceki dönemde de partide görev alan ve homoseksüel olan Pinch başbakanlık koltuğuna geçmeyi planlıyor ancak Pinch, makamının verdiği gücü kullanarak erkeklere sarkıntılık yapan ve ilişkiye zorlayan biri olduğu ve bu gerçeği bilen Boris Jhonson’ın ise olayları ört bas ettiği ortaya çıktı. Pinch’in görevi, milletvekillerinin yanlışları ortaya çıktığında disipline sevk etmek olsa da ahlaksız bir siyaset izlediği belirlendi; bir kanun çıkarılacağı zaman milletvekillerinin yerlerini almalarını sağlamak; çıkarılacak kanuna karşı çıkan milletvekillerini ikna etmek, edemiyorsa da bu vekillerin açıklarını bularak şantaj uygulamak…

Hülasa İngiltere siyasi skandallara doymayacağı yeni bir sürece girdi.