mazhar @ sivildusunce.com
Herkesin kendi okuması ile tarihte olup bitenlerden kendine göre çıkardığı önemli dersler vardır. Tarihsel olayların bazılarını sanki biz yaşamışız gibi hafızalarımızdan asla silinmezler. Tarihin akışını değiştiren kritik anlar vardır. Bir doğumu müjdeleyen olaylar, dünyayı değiştiren kişiler ve bir kavmi tamamen silen çetin çatışmalar…
Tarih bize insanın hikayesini anlatır. İnsanın hikayesinden kendi hikayemizi okumaya çalışırız aslında. Tarihi okurken aslında kendi hikayemizin bir diğer karesini merak ettiğimizdendir. Üyesi olduğumuz büyük ailenin tecrübelerini ve yaşamlarını hep merak etmişizdir. Kendi hikayemize dahil edebileceğimiz bir bilgi kırıntısının bizi nasıl sevindirdiğini bilerek tarihi merak ederiz.
Tarihi pişmanlıklar çoğu zaman bitmeyen bir tartışmanın da kaynağıdırlar. Keşke öyle değil de şöyle davranılsaydı, keşke Viyana fetih edilebilseydi, keşke Abdülhamit merhametli olmasaydı gibi.
Her bir pişmanlık veya eleştiri tarihin akışına ilişkin gönlümüzdeki ukdeleri dile getirir.
Tekil olaylar üzerinden tarih okumalarına sıcak bakan birisi değilim esasında. Kadere ve hikmete iman etmiş birisi olarak sorumluluğumuzu aşan konulardan hesaba çekilmeyeceğimizi de biliyorum.
Kaderimizi biz belirlemiyoruz belki ama kaderimize etki eden pek çok olay gözlerimizin önünde cereyan etmektedir.
Türkiye son zamanlarda bir kez daha son derece tahripkar bir dalgayla karşı karşıyadır.
Sahiden bir toplumu ve devleti oluşturan temel olgulara karşı son derece organize bir operasyonla, terör olayları ile karşı karşıyayız.
Türkiye bir yandan bir ihanet şebekesi ile bir yandan da bir cinayet şebekesi ile mücadele etmektedir.
Bu durum işleri zorlaştırmakta ve doğal olarak tarihi bir kırılma anında olduğumuzu bize göstermektedir.
Belki de bizim için en yakın tarihin kırılma anı, bundan yüzbir yıl önce yaşanan Çanakkale savaşlarıdır.
Seyit Çavuş’un omuzladığı top mermisi, Nusrat Gemisinin döşediği mayınlar ve bir düğüne gider gibi ölüme giden gençlerin adanmışlığı ve imanı tarihin kaderini değiştirdi.
Çanakkale ruhunun her kritik anda anılıp tüketilmesi endişesi ile detaylı bir şeyler yazma taraftarı değilim ama bilinmesini isterim ki o savaşı, yüreklerdeki iman ve zihinlerdeki adanmışlık kazandı.
Bugün yeniden böyle bir imana ve adanmaya ihtiyacımız var. Geleceğimizi teminat altına almamıza giden yolda bir takım bedeller ödememiz gerekecek biliyorum.
Her ne kadar çok klişe bir ifade olsa da sahiden tarihi bir dönemden geçiyoruz. Özellikle dünyanın dört bir tarafına yayılan şiddet ve terör olayları giderek insanlığa da zor anlar yaşatmakta ve daha da yaşatacaktır.
Kimin nerede durduğunu tarih acımasız bir şekilde yad edecektir. Bizim için önemli ve gerekli olan ise kaderin veya tarihin yönünü değiştirmek değil, doğru olanı yapmaktır.
Doğru olanı yapabilmenin ilk şartı ise bana göre inanmak ve kendini adamaktır. Aksi halde herhangi bir değişimin gerçekleşmesi bence mümkün olmaz.
Tarık Bin Ziyad, askerleri ile karşı kıyıya geçtikten sonra geri dönüş umudunu tamamen yakmadan önce yüreklerdeki geri dönme fikrini bitiren bir konuşma yapar.
“Şu gördüğünüz dağın arkasında efendimizin sizi beklediğini söylersem belki bana inanmayacaksınız ama gidin görün göreceksiniz ki orada mütebessim bir eda ile sizi bekliyor” diyen tarihi bir konuşma yapmıştı.
Genelde tarihçiler o konuşmayı, tarihin yönünü değiştiren bir nutuk olarak görürler ve doğrudur da ancak o konuşmaya inanan bir kitle vardı büyük komutanın huzurunda.
Uhud savaşında kendilerine verilen talimatı yerine getirmeyen okçular inanmaya ve adanmaya dair bir kuşku sahibiydiler belki de.
Gırnatanın son sultanı Ebu Abdullah, sarayı terk ederken arkasına dönüp ağladığında annesinin, “şimdi burada kadınlar gibi ağlayacağına orada kalıp erkekler gibi savaşsaydın” dediği rivayet edilir.
Bugün ülkemiz önemli bir süreçten geçmektedir. Kimin nerde durduğunun önemi birkaç kat daha artmıştır. İnsanların doğru ve içten duruşları takdir edilmelidir muhakkak ama bu durumdan uzak bir anlayış egemendir maalesef.
Duruş sahipleri değil, işini bilenler daha kıymetlidirler.
Bu durum asla inanmayı ve adanmayı zedelenmemeli. Zira mesele takdir edilip edilmemeyi de aşan bir konumdadır.
  Prof.Dr. Mazhar Bağlı
25.Dönem AK Parti Şanlıurfa Milletvekili