mazhar @ sivildusunce.com
Herhangi bir mekanizmanın başlangıç adımı son derece önem arz ettiğini ifade eden bir dizi dini buyruk, kelamı kibar, tekerleme ve teori vardır.
Bugün içinde bulunmuş olduğumuz modern düşünce sistematiğinin de asıl açmazının başlangıç adımından kaynaklandığı söylenebilir. Özellikle bilgi kuramının bağımsız bir olgu olarak “dış dünya” için kurduğu önermelerin onun “büyüsünü bozduğu” ve iki yüzü (fizik-metafizik) olan evreni mekanikleştirmeye bununla başladığı tartışılmaktadır.
Bizim toplumumuzda da “bir mıh bir at, bir at bir komutan, bir komutan bir ordu ve bir ordu bir devlet demektir” diye bir ifade var ve küçük bir olayın ne kadar büyük bir dönüşüme alt yapı oluşturduğunu, oluşturabileceğine işaret eder.
Onlarca ülkenin birbiriyle savaşıp yirmi milyona yakın insanın ölmesine neden olan Birinci Dünya savaşını başlatan basit bir suikast olduğu söylenebilir.
Nihayetinde çok basit olayların nasıl büyük etkilere sahip olduğunu anlatan günümüzün en çarpıcı teorisi kelebek etkisidir. Bir kelebeğin Afrika’daki kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.
MİT TIR’larını durdurmaya yönelik operasyon da aynen yukarda andığım çok önemli değişimlerin alt yapısını oluşturan bir ilk adım olduğunu bizzat yaşayarak biliyorum.
İşin teknik ve hukuki detaylarını Yıldıray Oğur çok detaylı ve kronolojik olarak yazdı. Durdurulduğu ve arama yapılmadığı TIR’ların kasasının henüz açılmadığı halde içinden çıkanların en ince detaylarının nasıl yazıldığını mahkeme tutanakları ile faaş etti. Fethullahçı gizli tanıktan muhabire kadar hepsinin detaylarını belgeleriyle açıkladı.
Bu olayı ta başından beri yakından takip ediyorum, önce birkaç yabancı-ajan gazeteci Türkiye’nin İŞİD’e destek verdiği haberlerini sosyal medya üzerinden geçtiler. Daha doğrusu bu yönde iddialar olduğunu dile getiren mesajlar yayınladılar.
Sonra BBC, Suriye sınırında her gün normal devriye gezen TSK’ya ait araçların görüntüsünü verip Türkiye’nin İŞİD’i desteklediğini kanıtlayan video diye haber yaptı.
Daha sonra HDP/PKK ile CHP kamuoyunda sıklıkla bu “saçma” iddiayı dillendirmeye başladılar. Hükümet, bana göre bu deli saçması iddiaya cevap bile verme gereği duymadı. Birkaç kez resmi açıklamalar yaparak işin uzatılmayacağını sandı. Her iddianın ardından bir yalanlama yapma gereği bile duymayacak kadar alçakça ve saçma bir iddia için sahiden çırpınmanın bir mantığı da olamazdı zaten.
Daha sonra bu işlevsel malzeme Gülencilerin ilgisini çekti. Türkiye’yi hem içerde hem de dışarıda zorda bırakacak bir alanın müttefikleri, arkadaşları tarafından adeta onlar için icat edildiğini gördüler.
Sürekli dile getirilen ama bir türlü somut bir veri ortaya konulamayan bu iddiayı somutlaştıracak bir operasyon yapıldı.
MİT’ın Suriye’ye gönderdiği yardım TIR’larına operasyon bu ülkeye özel husumet besleyen gazeteci kılıklı ajanların, BBC’nin, PKK’nın, CHP’nın ve Gülencilerin Türkiye’yi ateşe atmak için uydurdukları bir yalana delil toplama girişimidir.
Bu konunun gazetecilikle, özgürlükle ve demokrasi ile hiçbir ilgisinin olmadığını bizzat gördüm.
Suruç’taki bomba patladığında ben Suruç’taydım. AK Parti ilçe teşkilatını ziyaret etmiştim. Haberi duyunca ilgili görevlilerle görüşüp yaralanan arkadaşları ziyarete gittim, orada Eskişehir’den gelen ve aynen PKK gibi bir terör örgütü olan İŞİD bombası ile yaralanan romantik devrimci çocukları ziyarete gittim. Hunharca katledilen vatandaşlarımızın acısını paylaşalım ve varsa bir ihtiyaç gerekenin yapılmasını takip edeyim diye gittim.
Hastane odasında ziyaret ettiğim yaralı genç, “bu bombayı siz yani akepe patlattı, sizi burada görmek istemiyorum” dedi bana. Bizimle ne alakası var dediğimde, bu bombayı İŞİD patlattı, MİT TIR’ları ile İŞİD’e bombaları siz gönderdiniz. İşte bu o bombaydı dedi.
Akşam HDP/PKK sözcüsü de CHP’li vekili de patlamanın olduğu yerde Urfa’da İŞİD’in kampları var açıklamalarını yaptılar.
Burada hemen bir parantez açıp şu hususu dikkatlerinize arz edeyim, bu açıklamalardan sonra aynı yerde, bir Urfa vekili olarak eğer bu iddiaları dile getirenler alçak değillerse, şeref yoksunu değillerse gelirler birlikte gider o kampları deşifre ederiz diye bir beyanatım da oldu. Takip ettim hiç birisinden ses gelmedi. Hatta bunlardan daha ağır ifadeler ile de çağrımı tv’lerde de yeniledim.
Geçen hafta Erbil’e gittim, yöreye özgü melengiç tanesinden yapılan tespih almak için girdiğim dükkândaki esnaftan bizim Türkiye Kürtçesi ile konuşmasını rica ettim, adam direk Türkiye’nin İŞİD eliyle Kürtleri katlettiğini ve bu katliam silahlarının da MİT TIR’ları ile gönderildiğini söyledi.
Üç hafta önce Paris’teydim bir Mağrip lokantasında ülkelerimizin kültürü ve yemekleri üzerine kısa süreli yaptığımız sohbette Cezayir’li sevimli garsona Fanon’u sordum, muhabbet koyulaştı, biz burada rahatız ama son zamanlarda canımızı sıkan terör olayları var, bu olaylar görünürlüğümüzü tedirgin ediyor. Bunda sizin de günahınız var dediğinde çocuğa tuhaf tuhaf bakmaya başladım.
Siz İŞİD’e destek veriyorsunuz, sizin orada kampları var hatta onlara gönderilen silahları haber yapan gazeteci içerdeymiş dedi bana.
Türkiye ve Irak Kürdistanı’nda yürütülen propagandayı bildiğim için buraları anlarım ama sahiden Paris’teki bu algıyı anlamak çok kolay değildir. Zira Avrupalılar bizim kadar bu konularla ilgili değiller ve eğer bir garson dahi bu konuyu böyle bilmişse işin içinde haberciliğin çok ötesinde bir alçaklığın olduğu kesindir.
Çok uzattığımın farkındayım ama şunu bizzat biliyorum ki Kobani bahanesi ile yapılan katliamların baş sorumlusu sokak çağrısı yapan Demirtaş ve MİT TIR’ları operasyon-haberidir.
Şu an yaşanan ekonomik dar boğazın nedeni MİT TIR’ları operasyon-haberidir.
Dış politikada Suriye’deki olayların giderek derinleşmesinin sorunlusu MİT TIR’ları operasyon-haberidir.
PKK’nın bu kadar şımarmasının ve bu ülkenin terörle mücadelesini zaafiyete uğratacak algı operasyonları yürütmesinin nedeni MİT TIR’ları operasyon-haberidir.
Ulusalcı Kemalistler ile Gülencilerin ittifak halinde yürüttükleri bu operasyon ve haber için sahte bir takım görüntüler de üretmiş ve konuyu istedikleri gibi kurmuş olsalardı daha nelerin olabileceğini tahmin etmek zor değil sanırım.
Sahi bu işi basit bir habercilik olarak görecek gibi aptal mı görünüyoruz Anayasa Mahkemesi üyelerinin gözünde?           Prof.Dr. Mazhar BAĞLI
AK Parti 25. Dönem Şanlıurfa Milletvekili